Tornar al blog
Operacions
7 min de lectura
MC

Miguel Carruego

CPO

La creació d'agències a Espanya s'ha frenat, però no hi ha una onada de tancaments

Hem analitzat gairebé 4,4 milions d'inscripcions del BORME entre el 2019 i l'octubre del 2026. Des del 2024 la creació d'agències no creix, mentre que la resta de l'economia sí que ho fa. Els tancaments i els concursos es mantenen estables.

La creació d'agències a Espanya s'ha frenat, però no hi ha una onada de tancaments

Cada setmana apareix alguna predicció sobre la fi de les agències a mans de la intel·ligència artificial. Hem volgut comprovar si aquesta història ja es veu en un lloc difícil de discutir: el Registre Mercantil.

Hem analitzat gairebé 4,4 milions d'inscripcions publicades al BORME entre el gener del 2019 i l'octubre del 2026, incloses unes 845.000 constitucions de societats. El resultat no és un enfonsament, sinó una cosa més discreta.

Les claus:

  • La creació s'ha frenat. Entre el gener i l'octubre del 2026 es van crear 1.466 agències, gairebé les mateixes que el 2024 (1.461). El conjunt de societats va créixer un 12,5 % en aquest temps.
  • No hi ha una onada de tancaments. Les extincions de societats amb nom d'agència es mantenen per sota de les del 2019.
  • Les agències joves aguanten menys. El 5,7 % de les creades entre el 2021 i el 2023 es va extingir abans de complir tres anys, davant del 3,8 % del conjunt de les societats.
  • Les fusions són gairebé invisibles. Només 38 societats amb nom d'agència van desaparèixer absorbides en gairebé vuit anys.

La creació d'agències s'estanca des del 2024

Entre el 2019 i el 2024, la creació d'agències va créixer més que l'economia. Des d'aleshores, s'ha aturat.

Variació de societats noves entre gener-octubre del 2024 i del 2026: programari +72,7 %, consultoria +13,7 %, totes les societats +12,5 %, agències +0,3 %.
Variació de societats noves entre gener-octubre del 2024 i del 2026: programari +72,7 %, consultoria +13,7 %, totes les societats +12,5 %, agències +0,3 %.

Les agències representaven l'1,47 % de les societats noves el 2024. El 2026 són l'1,31 %, la proporció més baixa des del 2019. L'estancament apareix tant en les societats que declaren un codi d'activitat com en les que descriuen la seva activitat amb text lliure, de manera que no sembla un efecte de com es redacten les inscripcions.

El contrast amb el programari és cridaner: en el mateix període, les noves societats de programació i consultoria informàtica van passar de 1.568 a 2.708. Ho analitzem al nostre estudi sobre les empreses de programari.

La sèrie mensual completa ajuda a posar aquests números en context:

Agències noves per mes de publicació, del gener del 2019 a l'octubre del 2026. El mínim és l'abril del 2020, amb 21, i el màxim, el maig del 2025, amb 208.
Agències noves per mes de publicació, del gener del 2019 a l'octubre del 2026. El mínim és l'abril del 2020, amb 21, i el màxim, el maig del 2025, amb 208.

El mes més baix és l'abril del 2020, en ple confinament, amb 21 agències. El més alt, el maig del 2025, amb 208, no és un fenomen del sector: aquell mes l'INE va registrar 13.229 societats noves, un 36,9 % més que un any abans, i les agències van mantenir una proporció normal, de l'1,54 %. El descens d'agost i setembre es repeteix gairebé cada any.

Els tancaments no es disparen

Gener-octubreAgències noves% de societats novesExtincions*Concursos*Absorbides per fusió*
20199811,23 %194213
20208501,32 %152190
20211.2201,43 %197253
20221.1141,35 %181254
20231.3241,44 %183159
20241.4611,47 %169113
20251.4231,36 %157182
20261.4661,31 %167236

* Mostra de societats amb nom d'agència. No és el total del sector i no es pot comparar directament amb la columna d'agències noves.

Les extincions del 2026 són un 14 % inferiors a les del 2019, mentre que les del conjunt de les societats han pujat un 12 %. Les societats amb nom d'agència passen del 0,77 % al 0,59 % de totes les extincions.

Els concursos han pujat d'11 a 23 des del 2024, però són xifres massa petites per parlar de tendència. Les agències suposen el 0,87 % dels concursos del 2026, gairebé el mateix que el 2019 (0,82 %). El màxim anual de la sèrie va ser el 2022, amb 37 concursos, l'any en què va acabar la moratòria concursal.

Les agències joves duren menys

El senyal més preocupant és als primers anys de vida. Per mesurar-lo hem seguit cada societat des de la seva constitució fins a la seva possible extinció.

Societats extingides en els primers 36 mesos. Creades el 2019-2020 i entre el 2021 i l'octubre del 2023: programari 5,8 % i 7,5 %; agències 4,3 % i 5,7 %; consultoria 3,7 % i 4,3 %; totes les societats 3,4 % i 3,8 %.
Societats extingides en els primers 36 mesos. Creades el 2019-2020 i entre el 2021 i l'octubre del 2023: programari 5,8 % i 7,5 %; agències 4,3 % i 5,7 %; consultoria 3,7 % i 4,3 %; totes les societats 3,4 % i 3,8 %.

Les agències sempre tanquen abans que la mitjana, i la distància ha augmentat. Però no és un problema exclusiu de les agències. Les societats de programari tanquen encara abans, i també han empitjorat. El patró apunta als negocis petits de serveis digitals i professionals en general.

Gairebé ningú compra agències per fusió

Entre el 2019 i l'octubre del 2026 van desaparèixer per fusió 20.592 societats a Espanya. Només 38 tenien nom d'agència. Aquesta dada no significa que no hi hagi compres al sector, perquè moltes operacions es fan comprant participacions i no generen una fusió registral. El que sí que mostra és que la majoria de les agències no desapareixen integrades en una altra.

La IA gairebé no apareix a les inscripcions

Només 9 de les 1.466 agències creades el 2026 esmenten la intel·ligència artificial en el seu objecte social, un 0,6 %, una proporció similar a la del conjunt de les societats. És un indicador limitat, perquè l'objecte social sol ser genèric i sovint es limita a un codi d'activitat. Tot i així, la IA encara no s'utilitza com a senya d'identitat en el moment de constituir una agència.

El sector es reparteix més pel territori

Madrid i Barcelona concentraven el 52 % de les agències creades el 2019. El 2025 van ser el 46 %, una caiguda que no es dona en el conjunt de l'economia, on el seu pes tot just passa del 39 % al 38 %. Madrid explica la major part del canvi, en baixar del 31 % al 26 %.

Què signifiquen aquestes dades, i què no

Les estadístiques oficials fins al 2024 descriuen un sector en creixement. Segons Eurostat, la publicitat a Espanya va passar de 49.851 a 57.194 empreses entre el 2021 i el 2024, i de 17.207 a 21.938 milions d'euros de facturació. La frenada que veiem al BORME comença just on acaben aquestes dades, de manera que encara no hi ha cap xifra oficial que la confirmi o la matisi.

El registre mostra què ha canviat, però no per què. L'estancament coincideix amb l'adopció de la IA generativa, tot i que també hi ha altres explicacions possibles. Una és que el pic del 2023 i el 2024 estigués inflat pel programa Kit Digital, que va finançar serveis digitals per a pimes. Una altra és que part de qui abans muntava una agència ara registri la seva empresa com a programari o consultoria. Aquestes dades no permeten separar aquests efectes.

Si tens una agència, la lectura pràctica és menys dramàtica que els titulars: el risc visible no és una desaparició sobtada del sector, sinó sobreviure als primers anys. I això depèn en bona part de conèixer el marge real de cada client i projecte.

Metodologia

Font. Actes inscrits (secció primera) del BORME, publicats entre el 2 de gener del 2019 i el 30 d'octubre del 2026. Les dates són de publicació. Comparem gener-octubre de cada any per incloure el 2026 en igualtat de condicions. No hem emmagatzemat els noms dels administradors i no citem societats concretes.

Què és una agència. Comptem dos grups, perquè les extincions i els concursos no indiquen l'activitat de la societat:

  • Agències noves: societats amb l'activitat principal declarada en constituir-se de publicitat, màrqueting, comunicació o relacions públiques. És una activitat declarada i no verificada. En una revisió manual de 100 casos a l'atzar, 92 complien el criteri.
  • Mostra per nom: societats amb termes com «publicidad», «marketing» o «comunicación» a la denominació, excloses les telecomunicacions, les assegurances i altres falsos positius. En una revisió de 100 tancaments a l'atzar, 91 semblaven empreses de màrqueting o comunicació a jutjar pel nom. Només el 14 % de les agències creades el 2025 entraria en aquesta mostra, de manera que serveix per veure tendències, no per calcular totals.

Supervivència. Només inclou societats constituïdes des del 2019 amb un període d'observació complet, enllaçades pel seu full registral. Els grups de programari i consultoria es defineixen per la seva activitat declarada i no s'han revisat manualment.

Comprovacions. El nostre recompte del 2025 dona 128.231 societats constituïdes, davant de les 127.533 de l'INE (+0,5 %), i 26.863 dissolucions, davant de 26.073 (+3 %).

Limitacions.

  • L'extinció registral no recull tots els tancaments. Moltes societats deixen d'operar sense extingir-se, de manera que les taxes reals de tancament són més altes.
  • Els autònoms no apareixen al BORME. Tampoc es veu la reducció de plantilla o de facturació de les agències que continuen obertes.
  • Els concursos estan infrarepresentats. La nostra sèrie capta entre la meitat i dos terços dels concursos de persones jurídiques que publiquen els Registradors, de manera que la fem servir per comparar proporcions.
  • Hi ha canvis legals en el període. La Llei 18/2022 va rebaixar a un euro el capital mínim de la societat limitada, i el final de la moratòria concursal afecta els concursos del 2022.

Dades. Descarrega la sèrie anual i la sèrie mensual en CSV (amb capçaleres en castellà). Pots fer-les servir citant Monton com a font.

Imatge. La il·lustració principal s'ha generat amb intel·ligència artificial i no representa dades. Els gràfics i les taules provenen de l'anàlisi descrita en aquesta metodologia.

Preguntes freqüents

Estan tancant més agències a Espanya?
Les dades del BORME no mostren una onada de tancaments. Entre el gener i l'octubre del 2026 es van extingir 167 societats amb nom d'agència, davant de les 194 del mateix període del 2019. La dada és una mostra, perquè el registre no indica l'activitat de les societats que s'extingeixen.
Quantes agències es creen cada any a Espanya?
El 2025 es van crear 1.729 societats amb l'activitat principal declarada d'agència de publicitat, màrqueting o comunicació. Entre el gener i l'octubre del 2026 en van ser 1.466, pràcticament les mateixes que en aquests mesos del 2024. La xifra no inclou els autònoms.
La intel·ligència artificial està provocant el tancament d'agències?
Aquestes dades no permeten afirmar-ho. Mostren què ha canviat al registre, no per què. La frenada en la creació coincideix amb l'adopció de la IA, però també amb altres factors, com el recorregut del programa Kit Digital.
D'on surten aquestes dades?
Dels actes inscrits publicats al Boletín Oficial del Registro Mercantil (BORME) entre el gener del 2019 i l'octubre del 2026. Monton els ha classificat amb regles pròpies i publica les dades agregades en un fitxer descarregable.
Gratuït per sempre

Preparat per transformar la teva agència?

Uneix-te a milers d'agències que utilitzen Monton per augmentar la rendibilitat i optimitzar les operacions. Gratuït per sempre per a equips de fins a 5.

Prova Monton gratuïtament